مکان فعلی :

اخبار برگزیده:
۱۴۰۱/۰۶/۰۵

اختصاص ۱۱۰ میلیارد تومانی معاون امور زنان و خانواده ویژه زنان به استان کرمان

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: در سفر ریاست جمهوری به استان کرمان که معاون امور زنان و خانواده نهاد نیز حضور داشتند، ۱۱۰ میلیارد تومان اعتبار ویژه زنان به استان کرمان اختصاص داده شد.
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کرمان، نرجس بهرآسمانی ظهر چهارشنبه ۹ شهریورماه در نشست خبری عنوان کرد: این اعتبار جهت انجام اموری همچون تجهیز کمپ ماده ۱۶، تجهیز ۴۲ واحد مسکونی ساخته شده توسط خیران برای مددجویان کمیته امداد، تکمیل و تجهیز حوزه‌های علمیه خواهران و خوابگاه‌های دانش‌آموزی دختران در مناطق محروم، مراکز ناباروری، کارگاه‌های تولیدی برای زنان زندانی و... هزینه خواهد شد. 
وی بیان داشت: در این سفر پرداخت بالغ بر 70 میلیارد تومان تسهیلات اشتغالزایی برای زنان سرپرست خانوار اختصاص داده شد. 
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کرمان گفت: در ابتدای دولت سیزدهم در اولین قدم تدوین شناسنامه فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی بانوان استان را در دستور کار قرار دادیم و اکنون یک نقشه راه آینده داریم. 
بهرآسمانی افزود: به عنوان استان پیشتاز، در فاز اول  دانشنامه، ۵۰ بانوی موفق در تعامل میان زندگی شخصی و مسئولیت‌های کاری و اجتماعی را معرفی کردیم که به چاپ رسیده است، البته سعی می‌کنیم همه این بانوان را به نسل جوان معرفی کنیم.
وی ادامه داد: همچنین با همکاری دانشگاه شهید باهنر، پژوهش بررسی علل عدم مشارکت زنان در مسائل سیاسی، اجتماعی و اقتصادی استان را انجام دادیم.
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری کرمان با اشاره به رویکرد مردمی دولت، گفت: هیأت‌های اندیشه‌ورز در ۷ حوزه کسب و کار پایدار، زیست عفیفانه، تحکیم بنیان خانواده، حقوق و مسئولیت‌های بانوان، جمعیت، نشاط اجتماعی و الگوی سوم زن تشکیل شده است که در این هیأت‌ها از فرهیختگان و نخبگان جامعه در هر حوزه دعوت شده و از پیشنهادات آن‌ها استفاده می‌شود.
بهرآسمانی اضافه کرد: دوره‌هایی در راستای آموزش و توانمندسازی بانوان نیز داشتیم؛ یک دوره در شهرستان عنبرآباد جهت کمک به اشتغال زنان آسیب‌دیده و بهبود یافته از اعتیاد و یک دوره نیز در زهکلوت جهت ارتقای حوزه بهداشت و سلامت با حمایت معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری برگزار شد.
وی ابراز داشت: با توجه به علاقه بانوان برای مهارت‌های فنی و حرفه‌ای، تفاهم‌نامه‌ای مبنی بر آموزش رایگان بانوان شاغل و همسران کارمندان در ۸ رشته نت‌ورک و طراحی صفحات وب، چادر و مقنعه دوزی، مانتو دوزی، پته دوزی، پرورش قارچ، کاشت زعفران و پرورش گیاهان آپارتمانی آموزش منعقد شده است.
بهرآسمانی گفت: در راستای حمایت از مشاغل آسیب دیده از کرونا، موفق به راه‌اندازی بیش از  ۱۰۰ بازارچه‌ و جشنواره‌ شدیم و پیگیر هستیم به صورت یک صنف به فعالیت خود ادامه دهند. 
اعطای بالغ بر ۱۳۰۰ تسهیلات مشاغل خانگی، دریافت بیش از ۱۰۰ نفر از تسهیلات روستایی، کمک بلاعوض به تعاون‌های روستایی از طریق اداره کار، برگزاری جلسه رفع موانع تولید برای بانوان و کارآفرینان زن، اعطای بیش از ۶۰۰ میلیون تومان تسهیلات کارگشایی به بانوان شاغل در مشاغل خانگی از دیگر اقدامات انجام شده در حوزه بانوان و خانواده استان کرمان اعلام شد. 
بهرآسمانی در خصوص حمایت از زوجین گفت: برگزاری جشن‌های ازدواج آسان، اهدای جهیزیه، ایجاد مرکز مشاوره در سطح استان برای جوانان در آستانه ازدواج، راه اندازی ۶ مرکز در سازمان ورزش و جوانان در معاونت اجتماعی این سازمان به صورت رایگان و سامانه ۱۴۸۰ بهزیستی و اعطای تسهیلات ۱۰۰ میلیون تومانی به زوج‌های روستایی متولد دهه شصت از جمله خدمات ارائه شده زوجین است.
وی در رابطه با خدمات ارائه شده به بانوان نخبه استان کرمان اضافه کرد: پارک علم و فناوری، مرکزی تحت عنوان توانمندسازی بانوان در کسب و کار  راه‌اندازی کرده که بانوان دارای ایده فناورانه و نو یا علاقه‌مند به راه‌اندازی کسب و کار می‌توانند با مراجعه به این مرکز حمایت می‌شوند. 
مدیرکل امور زنان و خانواده استانداری کرمان گفت: همچنین رویدادی در شهریورماه در همین مورد برگزار می‌شود که همه اقشار بانوان دانش‌آموز، دانشجو، کارآفرین و ... با مراجعه به پارک علم و فناوری و ثبت‌نام رایگان می‌توانند در آن شرکت کنند. 
بهرآسمانی با بیان اینکه بسیاری از بانوان روستایی بیمه بازنشستگی ندارند، گفت: با انعقاد تفاهم نامه انجام شده صندوق بیمه روستاییان و عشایر، بیمه بازنشستگی برای زنان خانه‌دار ۱۸ تا ۵۰ سال در نظر گرفته که افراد واجد شرایط می‌توانند با مراجعه به صندوق بیمه روستائیان و عشایر در شهر و دهیاری‌ها در روستا از تحت پوشش این بیمه جدای از بیمه درمان خود قرار بگیرند.
وی با اشاره به قانون خانواده و جوانی جمعیت افزود: قرارگاه استانی مرتبط، به ریاست استاندار تشکیل شده و بیمه رایگان به مادران باردار و نوزادان تا پنج سال، خدمات ناباروری، اعطای زمین به نرخ دولتی، کاهش سن 
بازنشستگی، افزایش سنوات و ... از جمله خدمات این قانون به زوجین است.
بهرآسمانی در خصوص حضور تماشاگران خانم در مسابقات فوتبال در سطح استان گفت: در خصوص ورود زنان به ورزشگاه مراجعه‌ای نداشتیم و جزو درخواست‌های بانوان کرمان نبوده است. ما نیز براساس مراجعات کارها را اولویت‌بندی می‌کنیم، اگر متقاضی در این رابطه وجود داشته باشد پیگیری می‌کنیم.


منبع : اداره کل امور بانوان و خانواده


مطالب مرتبط با این موضوع :


آخرین اخبار
              
   کل : ۱۰  نمایش ۱ الی ۵   ۱ ۲